Vývoj realitního trhu s pronájmy v Brně za 1. kvartál 2021

Současný realitní trh je poměrně zajímavé téma. Musíme na něj však nahlížet z více úhlů. Jeden, co se týká cen prodeje a nákupů, o tom zase příště. Tentokrát se na to pojďme podívat očima pronajímatele či nájemce. Co vás tedy čeká? Objasníme si, kolik je v Brně momentálně nabídek, jaká je poptávka a co poptávající klienty „trápí“ a v neposlední řadě i to, co vše má na současné ceny nájmů vliv.

Aby se nám v tom vše lépe orientovalo, jako příklad v tomto článku budu uvádět standardní byt 2+KK.

   

Brno je lokalita kam se stěhují velké firmy, je zde spousta pracovních míst,  škol, jak středních tak vysokých. I díky tomu se Brno stále rozrůstá, stále přichází noví lidi a hledají bydlení. Tedy, bylo tomu tak, dokud nepřišla pandemie. Najednou se vše zastavilo, studenti jsou pryč, IT firmy a podobné začínají využívat home office a spousta bytů se velmi rychle uvolnila. Právě teď, v tuto chvíli kdy článek píšu, je pouze na serveru sreality.cz 245 bytů o dispozici 2+kk v Brně. Pokud vezmeme v potaz i jiné realitní servery, myslím, že se můžeme dostat k číslu skoro až 300 bytů.

Vzájemná konkurence těchto bytů začíná být pro pronajímatele velký oříšek. Vždyť jenom na ulici Štefánikova jich najdete hned 6. Na vedlejší ulici najdeme 2, na další ulici 3. Na nedostatek bytů si v Brně momentálně opravdu nelze stěžovat, spíše naopak. Počty volných bytů neustále narůstají. Jindy by to nebyl žádný problém, protože by byly hned zase obsazeny novými příchozími, například za prací. Proč tomu ale tak není?

Lidé se stěhují z Brna, protože nemají školu, protože není práce, protože můžou být na home office třeba u rodičů. Pokud se zamyslíme nad číslem, kolik lidí nám to dohromady dává, nebál bych se mluvit o tisících. Konkurence bytů je tedy obrovská, jak jsme si již řekli, naopak konkurence zájemců o nemovitosti k pronájmu nám značně klesá. Nikoho netlačí to, že na prohlídce bylo dalších 10 zájemců.  Je si z čeho vybírat prakticky vždy, když hledáte. Již od začátku tohoto roku, téměř každý den kdy otevřete internet, hned vidíte nové, krásné byty v nabídce. Najednou ale nechodí na prohlídky 5  párů, které se právě přistěhovali do Brna za prací, nebo 5 skupinek studentů, kteří tady chodí do školy. Cena se nám díky velké konkurenci bytů a naopak nižší konkurenci zájemců začala hýbat.

Před rokem za 16, dnes za 14 tisíc, ano přesně tak, z mé vlastní zkušenosti byt 2+kk, který se minulý rok pronajmul za 16 000 měl začátkem letošního roku cenovku 14 000, za kterou se navíc pronajmul až po delší době.  Což je v dané situaci pochopitelné. S prací je to náročné, po roce pandemie a zákazů se nám všem úspory krátí. Staví nás to do bohužel velmi nepříjemné situace. Pronajímatel byt krásně vybavil, vybavení si váží, bojí se o něj a tak požaduje kauci ve výši 2 nájmů – logické. Na druhé straně je zájemce který bydlení hledá, snad i potřebuje, v momentální situaci je ale poněkud těžké tolik peněz mít – logické. Začíná nám tady bohužel vznikat lehce začarovaný kruh.

   

Jak z toho kruhu ven? Momentálně otázka, kterou si pokládám každý den. Co je správná cesta, kterou uspokojit nabídku a i poptávku? Bytů přibývá díky stěhování z Brna, současně zde vznikají další a další developerské projekty, které počty bytů budou zvyšovat.

Narazili jsme na strop? Zjistilo Brno, že ceny tak dlouho šponovalo, až objevilo pomyslnou hranici financí té doby, ve které žijeme? A jakou cestou se vydá pronajímatel? Bude za svůj byt dál požadovat tak vysokou cenu a kauci? To nemám tušení, tento článek bych ale rád zakončil něčím, co možná trochu pomůže.

Pohled drtivé většiny pronajímatelů je jasný, pronajmout byt za co možná nejlepší cenu. Pojďme tedy vzít ten stejný byt s „pouze“ tisícikorunovým rozdílem měsíčně.  Ano, většina z vás si může říct, že to je značný rozdíl. Ukážu vám ale, že ne vždy tomu tak musí být.

Ve stejný okamžik se na trh dostanou 2 stejné byty. Každý majitel ale přemýšlí trochu jinak a cena je tedy o 1000,- rozdílná. Oba dva byty se inzerují s tím, že je možnost se nastěhovat hned od 1. dne následujícího měsíce a smlouva se uzavírá na 1 kalendářní rok..

Byt číslo 1 se začal inzerovat, má hezkou cenu, ozvalo se několik zájemců, většina z nich se dostala na prohlídku a byt se podařilo pronajmout hned v prvním kole. Výpočty v tomto případě jsou velmi jednoduché.

Byt číslo 2 se začal inzerovat, díky konkurenci jiného bytu se však neozvalo tolik lidí. Reakce byla slabší a na prohlídku se nepřihlásil skoro nikdo a kdo tam byl, zjistil, že se přeci jenom dá najít podobný, ale v jiné cenové relaci. Byt zůstává neobsazen. Konkurence je stále, cena ale zůstává stejná. Utekl týden, dva a vážný zájemce stále není. Majitel je již netrpělivý, cenu stále nesnižuje. V tento moment mu už ale uteklo 14 000,- tím, že byt je prázdný. Koncem tohoto měsíce se ozval zájemce, tentokrát vážnější, může se ale nastěhovat až v polovině 2 měsíce od inzerce, což znamená že zaplatí jen polovinu, tedy 7 000,-. Byt je tedy obsazen, a za vyšší cenu, ano!

 

Vážně je tedy potřeba mít v každém případě vysokou cenu? Nebo jsou to jednoduché počty, které si dokážeme dát dohromady? Chci čekat dlouho a přijít tím o peníze, nebo raději slevím ze své představy a získám kvalitní nájemce?