Poslední šance prodat svou nemovitost za vyšší cenu?

Přemýšlíte nad prodejem své nemovitosti a nevíte, zda je správný čas? Čekáte na tu správnou příležitost? Tady vám možná dám důvod k přemýšlení, proč ji prodat co nejdříve.

Kromě toho, že se poslední dobou nakupovalo ve velkém, tak také úrokové sazby hypoték rostly. Není ani žádným tajemstvím, že v dnešní době je téměř nereálné získat 100% hypotéku. Momentálně jsme ve fázi, kdy byli lidi připraveni kupovat, měli předschválené hypotéky, případně rovnou připravenou hotovost a vzhledem k náročné poptávce jsme šplhali na ceny, které byly mnohdy až nereálné.

Jelikož velká část poptávajících již byla uspokojena a svou nemovitost nalezla, počty zájemců začínají lehce klesat. Jak jistě víme, s rostoucí poptávkou roste i cena, dokážete si ale sami představit, jak to vypadá, když poptávajících ubývá?

Každý, kdo prodává svou nemovitost, chce vždy získat nejvyšší možnou cenu. To vzhledem k tomu, že zájemců ubývá a na nové hypotéky se dosahuje stále hůře může znamenat, že ceny začnou klesat. Z historie také víme, že trh má sice vzrůstající tendenci, ale po každém vrcholu vždy přijde nějaký pád. Otázka zní – „byli jsme na vrcholu, nebo teprve přijde?“. No, vzhledem k tomu, za jaké ceny se prodávalo v uplynulém půlroce, si můžete odpovědět sami.

Ano, je to na vás. Můžete si počkat nějakou dobu a jasně, bydlet se bude pořád, jednou ty ceny znovu půjdou nahoru.

Kdo z vás ale dokáže říct, jak dlouho to bude trvat? Kdy zase půjdou ceny nahoru takovým způsobem, aby mělo smysl prodávat? A taky, můžete si s klidem držet nemovitost? Potřebujete peníze teď a nebo je můžete mít schované? Není lepší doplatit hypotéku a mít klid? Všechny tyto otázky k tomu patří, jsou samozřejmé, protože to není prodej lízátka. Nebojte se poradit s odborníkem, protože jsou chvíle, kdy se to vyplatí. A prodej nemovitosti? To 90% z nás čeká jednou za život!

Nejčastější „potíže“ vznikají v momentě, kdy si prodávající určuje cenu nemovitosti sám. Samozřejmě, dle určitých prodejních portálů se dá srovnat s nemovitostmi, které jsou právě v nabídce. Nevýhoda ale je, že vidíte pouze inzerovanou částku, nikoli tu, za kterou se skutečně nemovitost prodá. Což může zapříčinit to, že svou nemovitost neprodáte za tu nejlepší cenu pro vás. 

Nenechte se oklamat různými weby, které slibují odhad ceny nemovitosti. Často se  jedná o internetovou kalkulačku, která nebere v potaz současný stav realitního trhu a už vůbec nezohledňuje očekávaný budoucí vývoj. Vždy je proto lepší se obrátit přímo na odborníka, který všechny tyto faktory dokáže brát v potaz a případně Vám odpovědět na Vaše otázky

Já osobně se nebojím říct, že na Odhad tržní ceny nemovitosti zdarma jsem odborníkem. Zpracovávám průměrně 2-3 odhady týdně, což mi dává velké povědomí o lokalitě a troufnu si říct, že to mám vychytaný!Odhady zpracovávám jak podle současně nabízených nemovitostí, tak i díky Katastru nemovitostí mám přístup ke skutečným kupním cenám až několika let zpětně. Současně využívám řadu profesionálních nástrojů, které umožňují zjistit konkrétní historii nabídek.

Tak co, jaký bude váš další krok? Troufnete si na to a zkusíte cenu trefit sami, nebo si necháte poradit odborníkem? 

Získejte odhad zdarma