Bydlíte v pronájmu, sedíte si v klidu doma, je večer a díváte se na televizi. Najednou slyšíte, že pračka vydává zvláštní zvuky – doprala, naposled. „Co teď? Kdo to zaplatí?“
Určitě velkou většinu z nás potkala stejná, nebo podobná situace. Něco se vám pokazí v bytě, vy nevíte, jestli to hlásit majiteli, nebo se zařídit sami. Bohužel ve spoustě případů to není uvedeno ani v nájemní smlouvě, podle které byste se mohli odrazit. Proto také problematiku dále upravuje Nařízení vlády č. 308/2015 Sb. Platí, že vzájemná práva a povinnosti by si měli mezi sebou pronajímatel a nájemce vyřešit ve smlouvě. Která by měla řešit i to, kdo zaplatí jakou opravu v bytě. Pokud ale ve smlouvě takové ustanovení chybí, použije se právní úprava daná vládním nařízením.
Podle občanského zákoníku by měl tedy nájemce provádět drobné opravy a běžnou údržbu bytu. Jasně, jenže co je drobná oprava a údržba a co ne?
Na to se vám pokusím odpovědět co nejlépe a nejvýstižněji právě v tomto článku! Tak pojďme na něj.
Dle Nařízení vlády č. 308/2015 Sb. výše nákladů se za drobné opravy považují další opravy bytu a jeho vybavení a výměny jednotlivých předmětů nebo jejich součástí, které nejsou uvedeny v § 4, jestliže náklad na jednu opravu nepřesáhne částku 1000 Kč. Provádí-li se na téže věci několik oprav, které spolu souvisejí a časově na sebe navazují, je rozhodující součet nákladů na související opravy. Náklady na dopravu a jiné náklady spojené s opravou se do nákladů na tuto opravu nezapočítávají a hradí je nájemce.
Podrobnější výpis veškerých oprav dle věcného vymezení můžete dohledat na TOMTO ODKAZU.
Opravy nebo výměny jednotlivých předmětů nebo jejich součástí, které nejsou uvedeny v § 4, jestliže náklad na jednu opravu nepřesáhne částku 1000 Kč. Provádí-li se na téže věci několik oprav, které spolu souvisejí a časově na sebe navazují, je rozhodující součet nákladů na související opravy. Náklady na dopravu a jiné hradí nájemce.
Icons made by Freepik from www.flaticon.com II Tvorba webu: Online Chytře