Vlastníci nedostatečně identifikovaných nemovitostí mají povinnost přihlásit se do určené lhůty (do 1. ledna 2024) a prokázat své vlastnické nároky. Pokud se toto neuskuteční, přechází vlastnictví nemovitosti na stát. Dostatečně identifikovaný vlastník by měl mít u své nemovitosti uvedené všechny platné informace, a to rodné číslo, bydliště či i jméno.
Předchozí články
Nedostatečně identifikovaní vlastníci nemovitostí představují komplexní problém v souvislosti s historickým vedením katastru nemovitostí před rokem 1989. Tento jev zahrnuje nemovitosti, u nichž není možné s jistotou určit vlastnické vazby. Hlavně se to týká pozemků, jako jsou orná půda, lesní pozemky, cesty a travní porosty. Nicméně, nejedná se pouze o pozemky, ale i o nemovitosti jako rodinné domy, bytové jednotky, chaty nebo garáže.
Vaše údaje si můžete zkontrolovat:
Problém nedostatečně identifikovaných vlastníků:
V důsledku historických událostí a nedostatečného vedení katastru nemovitostí v minulosti se na současných seznamech nachází velké množství nemovitostí, u nichž chybí úplné a jasné informace o jejich vlastnících. Existuje několik scénářů, jak tato situace mohla vzniknout:
Příčiny tohoto problému spočívají především v nedostatečné administrativní péči o katastr nemovitostí a v období, kdy se vedení nemovitostí neudržovalo důsledně nebo vůbec.
Následkem nedostatečně identifikovaných vlastníků může být ztráta kontroly nad danými nemovitostmi, a to jak z hlediska jednotlivých vlastníků, tak i z pohledu státního úřadu.
Pro řešení tohoto problému bylo stanoveno několik kroků:
Problém nedostatečně identifikovaných vlastníků nemovitostí vyžaduje pečlivé a důsledné řešení, které zahrnuje výzvu k přihlášení vlastníků a následné předání nemovitostí do správných rukou. ÚZSVM se snaží minimalizovat nejasnosti ohledně vlastnických práv a zabezpečit řádné vedení katastru nemovitostí pro budoucnost. Je důležité, aby vlastníci nedostatečně identifikovaných nemovitostí reagovali na výzvu úřadu a prokázali své vlastnické nároky v předepsané lhůtě.
Icons made by Freepik from www.flaticon.com II Tvorba webu: Online Chytře