Sleva z kupní ceny či déle čekat na kupce?

Sleva z kupní ceny či déle čekat na kupce?​ Otázka, kterou si teď všichni klademe. Prodej nemovitostí je stále složitější. Ještě v loňském roce tomu bylo přesně naopak. Nemovitost vydržela v nabídce sotva pár dní a hned byla prodaná, a to mnohdy hned na první prohlídce. Jak to aktuálně s prodejem nemovitostí vypadá a čím je tato změna způsobena?

Dokazuje to i fakt, že v nabídce realitních serverů je aktuálně asi o polovinu více nemovitostí než v loňském roce. Majitelé také musí snižovat své nároky na prodej a mnohdy jít s cenou dolů. Dle serveru Valuo.cz jen za květen zlevnila asi pětina nabízených nemovitostí, což oproti loňsku je zhruba o polovinu více.

Předchozí články

Například u bytů se v lednu jednalo o 13%, v květnu už to bylo 21%. Z toho vyplývá, že prodejní ceny se musí snižovat ještě v rámci inzerce, aby se našel zájemce.

U rodinných domů je to podobné. V květnu se ceny snížily u zhruba 18% nemovitostí, v loni to bylo pouze u 9%. Průměrná sleva u rodinných domů byla v loňském roce cca 270 tis. Kč, letos se jedná o 318 tis. Kč. V Jihomoravském kraji byl podíl zlevněných inzerátu 18, 7% u bytů a 15,1% u domů. Průměrné zlevnění tak bylo u bytů 306 455 Kč a u RD 484 502 Kč.

Jedním z hlavních důvodů změny chování realitního trhu je zvyšování hypotečních sazeb a podmínek pro získání hypoték. ČNB zvýšila meziročně, díky vysoké inflaci, svou základní sazbu z 0,25% na 7%. Objem poskytnutých hypoték výrazně poklesl. Lidé už si hypotéky nemohou dovolit a tak jim nezbývá nic jiného, než vyčkávat, co se bude dít dál. Např. v květnu poskytly banky o 60% méně hypoték než tomu bylo před rokem. Co je tedy správně, sleva z kupní ceny či déle čekat na kupce?​

Zdroj: Forbes.cz